Drukuj
Kategoria: Menu
Odsłony: 4771

Podsumowanie roku 2015


 

 

Podobnie jak rok 2014, rok 2015 był bardzo pracowity! Z jednej strony, dzięki licznym imprezom i wydarzeniom, które miały miejsce na forcie i w Stowarzyszeniu, był to rok bardzo krótki, z drugiej 45 udanych akcji porządkowo - remontowych na forcie, to wiele długich dni ciężkej pracy.

Dzięki porządkom, które odbyły się w tym roku, ogólna liczba dni spędzonych na forcie powiększyła się do 125 !

Od stycznia do grudnia udało się zrobić wiele, w ogólnym zarysie; Na początku roku, mieliśmy jedną odremontowaną w stanie surowym kazamatę, i dwa punkty grzewcze. Pod koniec roku, mamy dwie wyremontowane kazamaty, jedną nad którą trwają wciąż prace, i jedną czekającą na malowanie. Warto dodać, że odnowiony został prawie cały korytarz, oraz latryna.

W szczególe wyglądało to następująco, - w styczniu skupiliśmy się nad przygotowaniem do malowania przedsionków i korytarza. Korzystając z większej frekwencji, udało się także dokończyć przygotowania do malowania kazamaty sąsiadującą z pomieszczeniem oficerskim. W lutym został pomalowany korytarz, rozpoczęliśmy pracę przy udrożnieniu drugiego przedsionka schronu, w latrynie zostały założone drzwi do kabiny oficerskiej. W kwietniu została sfinalizowana sprawa montażu drugich drzwi do schronu głównego, po zakończeniu tych prac została wykonana korekta form ziemnych w szyi fortu. Początek maja stał pod znakiem przygotowań do Nocy Muzeów 2015. W czerwcu dokończyliśmy kilka kwestii związanych z głównym korytarzem w schronie głównym. W lipcu została zbudowana i zamontowana replika drzwi w izbie oficerskiej, remont latryny wszedł w ostatnią fazę, rozpoczęliśmy także budowę wejścia do wartowni. W sierpniu nasz magazyn otrzymał ogrzewanie, było to także ważne wydarzenie, obecnie cztery z sześciu kazamat schronu głównego posiadają możliwości ogrzewania. We wrześniu prowadziliśmy mniejsze działania, ostatnie dwa miesiące roku 2015, poświęcone zostały kwestii przygotowania fortu na przyłączenie do sieci energetycznej.  Udało się też wykonać sporo innych prac, rozłożonych na większym odcinku czasu - między innymi oczyszczenie stawów z opadłych gałęzi. Zresztą, także prace w schronie głównym, i przy terenie fortu nie zatrzymały się ani na chwilę.

Rok 2015, był rokiem licznych wydarzeń

21.01 Zakończyły się społeczne konsultacje związane z "Programem opieki nad zabytkami województwa dolnośląskiego na lata 2015 - 2018" w których wzięliśmy udział.

8.02 Powstała przy Stowarzyszeniu Sekcja Rekonstrukcji Historycznej

22.02 Zainicjowaliśmy procedurę wpisania schronu pod Placem Solnym do rejestru zabytków

07.03 Fort odwiedzili chińscy studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

16.05 Prezentowaliśmy zwiedzającym fort, w ramach Nocy Muzeów 2015

01 - 08.06 Trwała rozbiórka Fortu Piechoty nr 17, była to druga duża rozbiórka obiektu fortyfikacyjnego we Wrocławiu w tym roku, po wyburzeniu schronu przeciwlotniczego przy Dworcu Głównym

13 - 14.06 105 rocznica powołania do życia przez cesarza Wilhelma II, Twierdzy Wrocław, w obchodach na forcie uczestniczyli członkowie Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia "Husarz"

19.07 Nad Wrocławiem przeszła potężna burza, całkowite usunięcie jej skutków na forcie, zajęło kilka dni, mimo że gałęzie i drzewa przewrócone na fasadę, udało się uprzątnąć już 20.07

13. 08 Uruchomiliśmy próbnie środkową komorę wentylacyjną w schronie głównym

07.09 Miało miejsce Walne Zebranie WSF

12.09 Prezentowaliśmy fort podczas Europejskich Dni Dziedzictwa

20.09 Na forcie miały miejsce rozgrywki w ramach "Magfed Poland 8th MOG Operacja Festung Breslau"

21.09 Prezentowaliśmy fort podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

23 -24.09 Na forcie gościło Oleśnickie Stowarzyszenie Żywej Historii "Arma"

30.09 - 12.10 Trwało głosowanie na nasz projekt, w ramach WBO 2015, nie powiodło się, jednak dziękujemy za zaangażowanie

13.11 Gościliśmy na forcie wycieczkę zorganizowaną przez SKN Regionalistów i Śląskoznawców UWr

18.10 Kilku członków Stowarzyszenia udało się na forteczną wyprawę do Głogowa

09.12 Na forcie odbyła się lekcja fortyfikacji i integracja dla studentów Militarioznawstwa z UWr

07.12 Zostały uwieńczone sukcesem nasze działania zmierzające do ujęcia schronu pod Placem Solnym w rejestrze zabytków

12.12 Odbyła się wigilia członków WSF

19.12 Odbyły się ostatnie w tym roku Porządki na Forcie Polanowice.

 

Opisywać można by jeszcze wiele....