Podsumowanie roku 2014


 

Co można powiedzieć o roku 2014 ? Z pewnością to, że był to rok niezwykle pracowity !

Na początku roku 2014, odpoczywaliśmy trochę po przyspieszeniu prac, z końca 2013 roku. Trwały intensywne przygotowania do odnowienia kolejnych pomieszczeń schronu głównego w Forcie Piechoty nr 6 na Polanowicach.  Wiele się przy nich nauczyliśmy, i zresztą ciągle uczymy się czegoś nowego. Pewnym problemem był w tym roku prawie całkowity brak zimy ! Zjawisko to powodowało naturalną chęć prac na zewnątrz - i właściwie pod takim znakiem upływał ten rok, chociaż ostatnie miesiące to prace przy wnętrzach.

 

W marcu 2014 usunęliśmy nadmiar ziemi z dziedzińca przed schronem głównym, uzyskana ziemia, pozwoliła na odtworzenie uszkodzonego nasypu ziemnego w innej części fortu.

25 marca 2014 roku odbyliśmy wycieczkę do Schronu Piechoty nr 14 przy ul. Odkrywców który mogliśmy zwiedzić dzięki uprzejmości Stowarzyszenia MislimUnit.

 

14 kwietnia 2014 roku fort odwiedziła grupa gimnazjalistów z Gimnazjum "Primus"

Od końca kwietnia do końca maja trwały bardzo intensywne prace, mające na celu oczyszczenie terenu fortu z zalegających śmieci. Dziś, z perspektywy czasu, niektóre miejsca ciężko sobie wyobrazić. Ostatecznie, hałda śmieci przed wejściem do fortu miała wyskość dochodzącą do 3,5 metra, szerokość dochodzącą do 5 metrów przy czym była długa na ponad 10 metrów.

 

Hałdę zabrała firma EkoSystem za co jeszcze raz chcielibyśmy podziękować.

 

1 maja, obchodziliśmy rok naszej obecności na forcie. Dzień teń uczciliśmy wzmożonymi wysiłkami podczas kolejnej edycji porządków.

W dniach 10 - 11 maja 2014 roku, prezentowaliśmy nasze Stowarzyszenie na III Wrocławskiej Prezentacji Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych organizowanej przez Fundajcę Militarni Wrocław

 

Obchodziliśmy w tym roku, jak forteczna tradycja nakazuje 104 lecie Twierdzy Wrocław - impreza jak co roku zorganizowana została w okolicach 14 czerwca - dokładniej mówiąc - w weekend 14 - 15 czerwca 2014. W dniu 14 czerwca odbyła się wycieczka piesza, po umocnieniach północnego odcinka Twierdzy, 15 czerwca, zwiedzający mieli możliwość obejrzeć pilotażową wystawę wewnątrz schronu głównego Fortu Piechoty nr 6. W tym także dniu, odbywał się Wrocławski Rajd Przygodowy, którego uczestnicy także dotarli na fort, 15 czerwca, swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Grup Rekonstrukcji Historycznej.

 

W lipcu w pracach ziemnych pomagała nam koparka, co bardzo przyspieszyło przywrócenie części fortu historycznego wyglądu, oczyściliśmy także znaczną część betonowej pozycji strzeleckiej, chociaż prace tutaj będą jeszcze kontynuowane w sezonie 2015.

 

Na początku sierpnia, odbyły się w forcie ćwiczenia zorganizowane przez Centrum Ratownictwa.

 

Od połowy września, prace na forcie wspierała Grupa Rekonstrukcji Historycznej "609 Division"

21 września, nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt prezentować Fort Piechoty nr 6 podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tego dnia przez fort przeszła grubo ponad setka zwiedzających.

 

22 października, odbyła się wycieczka na Osobowice, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 21 mieliśmy możliwość oglądania dobrze zachowanego schronu przeciwatomowego z lat 60'. Oprócz tego obejrzeliśmy także schron przeciwlotniczy umieszczony w wale przeciwpowodziowym, oraz blockhauz strzegący mostu kolejowego.

 

23 października, dowiedzieliśmy się o mającej nastąpić rozbiórce Schronu Piechoty nr 13. 26 października rozbiórka była już dość zaawansowana, a do dziś po schronie pozostała tylko smutna kupka gruzu.

W październiku trwały jeszcze prace na zewnątrz schronu głównego Fortu Piechoty nr 6, listopad i grudzień zmusiły nas już jednak do powrotu z pracami do kazamat.

 

W listopadzie fort odwiedzili studenci Militarioznastwa z Instytutu Historycznego Uniwerstystetu Wrocławskiego.

 

Co udało się zrobić ? Przygotować oficerską kabinę ustępową w latrynie, załatać dziury w podłodze jednej z kazamat, przygotować prawe skrzydło schronu do położenia nowej farby poprzez usunięcie zniszczonego bieliwa, zamontować drugi piec - ma to kapitalny wpływ na usuwanie ze schronu wilgoci !

Na zewnątrz także udało się wiele zrobić - usunąć pozostałe na terenie dzikie wysypiska śmieci, to był bardzo ważny i bardzo trudny etap ! 

Ponadto, uporządkować wielką połać terenu na lewym barku, utrwalić formy ziemne związane z prawym schronem pogotowia, przywrócić - wstępnie - pierwotny kształt zatartej przez nawiezioną ziemię szyi fortu, zbudować bramę umożliwiającą wjazd samochodów na teren obiektu - bardzo ważna rzecz, wiele umożliwia.

Poza tym - były też sukcesy na innych polach - członkowie naszego Stowarzyszenia opublikowali kilka artykułów poświęconych fortyfikacjom, a nawet książkę na temat umocnień Wrocławia.

Staraliśmy się też o ile było to w naszej mocy, chronić forteczne zabytki miasta. Walka o uratowanie Schronu Piechoty nr 13, została wprawdzie przegrana. Ale do ewidencji zabytków trafił Schron Mobilizacyjny nr 8, Schron Piechoty nr 14, trwa natomiast postępowanie administracyjne w sprawie wprowadzenie do rejestru zabytków Fortu Piechot 8a, oraz schronu przeciwlotniczego pod placem Solnym.

Ogółem odbyło się w tym roku 45 regularnych spotkań podczas których wykonywaliśmy na forcie różne prace. Pierwszy raz zebraliśmy się już 4 stycznia, ostatni 27 grudnia. Spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi którym dziękujemy jak najserdeczniej za okazaną sprawie pomoc.

Życzymy wszystkim, aby nadchodzący rok 2015, był jeszcze lepszy niż 2014.

 

sylwester20152014

 Tablicę wykonała Agencja Reklamowa AS-Graf.